Koniec z etatem?! Założyłam firmę!

Co jest dla mnie ważne w życiu?

Jedną z ważniejszych rzeczy jest poczucie bezpieczeństwa i mój komfort psychiczny.

Odkąd jestem mamą nie wyobrażam sobie powrotu na etat do pracy i codziennie znikać z domu na 8-9 godzin. Tym bardziej teraz, kiedy moja Córka chodzi do przedszkola, a co za tym idzie, co chwilę choruje.

Moim marzeniem było w zasadzie od dobrych kilku lat założenie własnej firmy i praca zdalna możliwie z każdego miejsca na ziemi.

Wtedy jeszcze nie wiedziałam czym dokładnie chcę się zajmować, ale wiedziałam, że musi być to coś mojego, dziedzina w której czuję się dobrze.

W 2017r rozpoczęłam studia na kierunku Zarządzanie Marketing i Nowe Media. Szukałam czegoś przyszłościowego, rozważałam też informatykę, ale to raczej zbyt ścisła nauka dla mnie.

Wtedy już działałam na instagramie. Byłam świeżo upieczoną mamą. Miałam średnio rozwinięty profil, raczej bez pomysłu. Prowadziłam go głównie dla mam. Lubiłam dzielić się wiedzą, nowinkami i doświadczeniami.

Instagram zawsze mnie fascynował, wtedy doszedł jeszcze blog. Nawet nie wiem kiedy mój profil nabrał tempa, stworzyłam swoją przestrzeń w internecie, a Was z miesiąca na miesiąc przybywało.

Często pytacie mnie w jaki sposób zgromadziłam tak dużą społeczność?

Myślę, że kluczowy jest tutaj oryginalny sposób prowadzenia profilu czyli zdjęcia bez twarzy, regularne publikowanie, dobrej jakości zdjęcia oraz nie myślenie kategoriami “współprace” “popularność” “szybki wzrost obserwatorów”. Podejrzewam też, że tematyką ciążową wkroczyłam w pewną niszę. W 2017r nie było jeszcze tak wielu kont parentingowych, a zapotrzebowanie na takie treści przez inne mamy było duże.

Teraz, kiedy kładzie się ogromny nacisk na relacje na instagramie, czynnik ludzki, mówienie do telefonu tym bardziej chciałam pokazać mój sposób prowadzenia profilu oraz to, nie publikując nadmiernie prywatnego życia, zachowując w jakiś sposób anonimowość i poczucie bezpieczeństwa dla siebie, dziecka i rodziny i tak naprawdę  głównie zdjęciami zapracować na duży, wartościowy profil.

Wracając do tematu własnej działalności………

Od pomysłu do działania. Punktem kulminacyjnym, w którym zdecydowałam się na założenie firmy było zlecenie informatykowi stworzenie sklepu internetowego. Wtedy pomyślałam sobie- nie ma już wymówek i odwrotu. Już wtedy byłam na etapie pisania poradnika o prowadzeniu profilu na instagramie. Bardzo chciałam podzielić się z Wami moją wiedzą o social mediach. W skrócie połączyłam przyjemne z pożytecznym i oto powstały moje e-poradniki. Czyli BUDOWANIE MARKI NA INSTAGRAMIE oraz KATALOG MODOWYCH HASHTAGÓW które usprawnią Wam proces tworzenia wartościowego i interesującego profilu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Temat własnej firmy zawsze mnie fascynował, a zarazem blokował i wpędzał w strach. Jednocześnie wiedziałam, że tylko w taki sposób będę robić w 100% to, co chce.

Sam proces zakładania własnej działalności był dosyć prosty.

Poszłam do Banku, który oferuje zakładanie firmy.

W jednym miejscu i jednym wnioskiem załatwiłam: zgłoszenie w CEIDG, urzędzie skarbowym, ZUS i GUS  – bez opłat

Wniosek składałam w aplikacji mobilnej lub logując się z poziomu komputera na konto banku.

Po około dwóch dobach na maila przyszła do mnie informacja o pozytywnym rozpatrzeniu mojego wniosku przez Urząd.

Co musimy wiedzieć kiedy chcemy założyć firmę?

Poza podstawowymi danymi takimi jak nazwa firmy, adres firmy.

Musimy:

WYBRAĆ RODZAJ WYKONYWANEJ DZIAŁALNOŚCI (kod PKD)

Podstawowy profil działalności wybierasz z listy Polskiej Klasyfikacji Działalności. Od niego zależą niektóre Twoje obowiązki np. sposób opodatkowania, konieczność posiadania kasy fiskalnej, licencji lub koncesji.

Polska Klasyfikacja Działalności (PKD) to urzędowa lista wszystkich rodzajów działalności gospodarczej. Wybierz jeden rodzaj działalności głównej, z której przewidujesz największe przychody. Możesz wskazać również inne rodzaje działalności, które będziesz wykonywać.

MUSIMY PODAĆ DATĘ ROZPOCZĘCIA DZIAŁALNOŚCI 

Od daty otwarcia firmy  zależy np. kiedy zaczniesz płacić składki na ZUS. Wpisz datę zgodną z prawdą. Możesz wpisać zarówno wsteczną, jak i bieżącą lub przyszłą.

Najlepiej jeśli są to pierwsze dni miesiąca.

Ja początkowo wybrałam sobie końcówkę miesiąca, ale dowiedziałam się, że będę musiała zapłacić składki mimo to za cały miesiąc.

Więc szybko pobiegłam do Urzędu Miasta, by dokonać zmiany.

 

WYBIERZ FORMĘ OPODATKOWANIA

Do wyboru masz cztery formy opodatkowania:

 • zasady ogóle (domyślny sposób; stawka podatku 17% lub 32%, możliwe ulgi podatkowe i rozliczenie ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko)
 • podatek liniowy (stała stawka 19%, brak ulg podatkowych, brak rozliczenia ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, nie możesz z niej korzystać, jeśli przechodzisz z umowy o pracę na samozatrudnienie i świadczysz usługi dla dotychczasowego pracodawcy; wybór jest opłacalny przy rocznych dochodach powyżej 100 000 zł)
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawka podatku zależna od rodzaju działalności, brak możliwości rozliczenia ze współmałżonkiem).
 • kartę podatkową (stała kwota podatku zależna m.in. od rodzaju działalności) – jeśli chcesz ja wybrać musisz zgłosić to przed rozpoczęciem działalności.

Jeśli sami nie wiemy jaką formę wybrać lepiej skonsultować to z księgową. Formę opodatkowania możemy zmienić tylko raz w roku do 20 stycznia.

FORMA KSIĘGOWOŚCI

Przy zakładaniu firmy jest rubryka, w której wpisujemy czy naszą księgowością będzie zajmować się firma zewnętrzna (tu musimy podać jej pełne dane) czy my sami. (później w trakcie prowadzenia działalności oczywiście możemy to zmienić)

 

SKŁADKI NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE

Możesz je opłacać w ZUS

lub – jeśli jesteś rolnikiem – w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Wnioskiem do CEIDG zgłaszamy się do ZUS-u jako płatnika składek. Żeby ZUS objął nas ubezpieczeniem społecznym lub zdrowotnym, musimy  złożyć osobne deklaracje bezpośrednio w ZUS-ie – osobiście lub korzystając z PUE ZUS.
PODSUMOWANIE

Mimo, iż od założenia działalności nie minęło wiele czasu, już teraz wiem, że była to dobra decyzja. Pomysłów w głowie mam jeszcze sporo i nie boję się wykonać już tego pierwszego kroku, ku spełnianiu marzeń.

Wam również życzę więcej odwagi! Powodzenia!

4 Comments

Add Yours
 1. 1
  Kari

  Super!
  Czy studia pomogły Ci w podjęciu tej decyzji?
  Czytam Twój wpis i widzę siebie. Nie chce wracać na etat 9-10h poza domem, jestem młoda mama. Ale pomysłów brak … lubię social media ale co dalej?
  Może tez takie studia by mi pomogły hmmm

  • 2
   DwieKobietki

   Myślę, że dużo mi pomogły. Czuje się pewniej ze swoją wiedzą i bardziej kompetentnie.
   Nauka zawsze wychodzi na plus. Prędzej czy później! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *